Salondan Bağımsız Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Salondan Bağımsız Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

 

Büyük salonlar bizim kültürümüzün, ev mimarimizin bir yansımasıdır. Hemen hemen herkesin evinde büyük bir salon vardır. Bu salonların bir kısmını yemek odası olarak dekore etmek de oldukça iyi bir fikirdir. Yemek odası dekorasyon fikirleri de bu konuda size yardımcı olacaktır.

Salondan Bağımsız Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Tüm salon ve mobilya dekorlarında olduğu gibi yemek odalarının dekorasyonunda da çeşitli fikirler vardır. Yemek odanız için bir seçim yaparken evinizin diğer mobilyalarını da göz önünde bulundurmanız gerekir.  

Yemek Odanızdaki Renklerle Uyumu Yakalayın

 

Yemek odalarında tercih edeceğiniz doğru renkler, odanın çok daha şık görünmesini sağlayacaktır. Açık renkler odalarınızın daha hoş ve daha aydınlık görünmesini sağlar. Elbette bu tarzınızla ilgilidir.

Salondan Bağımsız Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Zevkinize uygun olacağını düşündüğünüz tüm renkleri yemek odalarınızda uygulayabilirsiniz. Yemek odası dekorasyon fikirleri için tercih edilmesi gereken renkler arasında kırmızı, sarı, turuncu tonları kullanılabilir. Bu renkler iştah açıcı yönüyle bilinir. Açlık hissi oluşmasına sebep olan bu renkler yemek odalarında daha hevesle yeme isteği oluşturacaktır.

Minimalist Dekorasyon İçin Tüyolar

 

Minimalist dekorasyona sahip bir yemek odasında siyah ve beyaz veya zıt renkler daha canlı bir ortam kazandırır.

  • Siyah, yemek odalarında çok hoş bir renk tercihi olabilir.
  • Beyazın da çoğunlukla tüm yemek odası dekorlarına uygun, doğru tonlarla ve aykırı renklerle uyum sağlayacağını unutmamak gerekir.

Klasik yemek odalarında genellikle kahverengi tonlar tercih edilebilir. Yeşil, mavi gibi canlı renkler de yemek odalarınıza farklı bir hava katacaktır. Yeşil, doğayı çağrıştırır. Bulunduğu ortamda insanlara huzur verir.

Mavi ise sakinlik demektir. Yemek yeme dürtüsünü bastırarak insanları daha az yemek yemeye teşvik eder. Bu yönüyle diyette olanların favori rengidir.

Salondan Bağımsız Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Yemek odası dekorasyon fikirleri belirlenirken renk tercihlerinde yapılan en büyük hata masa sandalyelerinde renkli, çiçekli ve çizgili desenler olmaktadır. Bunların minimalize edilmesi zordur. Sonradan hayal kırıklığına dönüşebilmektedir.

Yemek Odanızı Evinizin En Güzel Yeri Hâline Getirmek İçin…

 

  • Yemek odanızın alan ölçülerini mobilyalarınızı yerleştirmeden önce en ince ayrıntısına kadar hesaplayın.
  • Yemek masanızı belirledikten sonra üzerinde aydınlatma olmasına dikkat edin.
  • Mobilyalarınızı en büyük olanlardan başlayıp sırasıyla en küçük olanlara doğru yerleştirmeye özen gösterin.
  • Yemek odası dekorasyon fikirleri listenize aksesuarları mutlaka ekleyin. Aksesuarlar dekorasyonların bütünleyici parçalarıdır. Ancak doğru miktarda ve doğru noktada kullanmak şartı ile. Fazla aksesuar kullanımı karışık bir görüntü oluşturacaktır.
  • Yemek odanızda camdan aksesuarlara yer vermeniz daha ferah ve hoş bir ortam hissi uyandıracaktır.
  • Eğer alanınız küçük ise masanızı pencere kenarına yerleştirebilirsiniz. Bu sayede kullanım esnasında manzaranın keyfini sürme imkânı doğacaktır.
  • Yemek odası zemininiz ahşap parke ise masa ve sandalyelerin olduğu alanda halı kullanmanız iyi bir fikir değil. Halı, bu alanda karışık bir hava oluşturabilir.
  • Aynalar yemek odalarını daha geniş gösterir. Bu yüzden yemek masanızın arkasına ya da odanızın en az ışık alan bir noktasına ayna yerleştirin.
Yemek Odanıza Mobilya Seçmeye Gittiğinizde Bunları Unutmayın!

 

Yemek odalarının bütünleyici parçaları mobilyalardır. Yemek odası dekorasyon fikirleri belirlemek için öncelikle yemek odanıza nasıl bir mobilya seçmek istediğinizi bilmeniz gerekir.

Salondan Bağımsız Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Eğer bir odanızı sadece yemek odası olarak kullanmaya karar verdiyseniz, yemek masası ve sandalyeler dışında diğer mobilyalara da ihtiyacınız vardır. Vitrin, konsol ve büfe gibi mobilyalar odanızı daha dolu gösterir. Eğer yemek odanızı oturma odasıyla birlikte kullanacaksanız yemek odası takımınızın diğer mobilyalarla da uyumlu olması gerekir.

Yemek Odanız Aksesuarlarla Tamamlansın!

 

Yemek odalarını olduğundan daha şık ve gösterişli hale getiren çeşitli aksesuarlar mevcuttur. Aksesuarlar arasında özellikle mumlar, şamdanlar ve dekoratif objeler ile dikkat çekebilirsiniz. Şamdanlar hem yemek sofralarında estetik bir görüntü oluşturur.

Farklı malzeme ve farklı renklerde ve tasarımlarda üretilen şamdanlar, yemek odanızın geri kalanıyla bütünlük oluşturabilirsiniz.

Mumlar veya gösterişli mumluklar, yemek masalarınızın şık duruşuna katkı sağlayacaktır. Farklı ebatlarda yüzlerce mum modeli bulabilirsiniz. Yemek odanızın geneliyle uyumlu renkleri yakalayabileceğiniz gibi, sofralarınızı hoş bir ortamda ve çok güzel kokular eşliğinde yemeklerinizle tatlandırabilirsiniz.

Dekoratif objeler, yemek odası dekorasyon fikirleri arasında olmazsa olmazlardandır. Mermer, cam, ahşap ya da diğer malzemelerle tasarlanan şık objelerle masalarınızı süsleyebilirsiniz. Hangi parçayı tercih ederseniz edin özgün zevklerinizi yansıtmayı unutmayın.

Ödeme Yöntemleri
Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS)
WhatsApp Destek Hattı
HesabımSepetBizi ArayınWhatsApp