Oturma Odası Mobilyaları Hangi Parçalar İle Kombinlenerek Dikkat Çekici Hale Getirilebilir?

Oturma Odası Mobilyaları Hangi Parçalar İle Kombinlenerek Dikkat Çekici Hale Getirilebilir?

Evdeki zamanımızın birçoğu salonda geçiyoruz. Bu sebeple evin belki de en dikkatli şekilde dekore edilmesi gereken bölümü oturma odası mobilyaları olarak karşımıza çıkar. Doğru koltuk takımını seçmelisiniz. Bu sayede salonunuzu koltuk takımınızla doğru bir şekilde kombinleyebilirsiniz. Bu hususlar evinizde mutlu ve konforlu zaman geçirmeniz için önem taşıyor.

Sevdiklerinizle dolup taşan, güzel hatıralar biriktirmenizi sağlayan salonlar! Oturma odaları belki de bir evin en dikkatle döşenmesi gereken bölümüdür. Evdeki zamanın birçoğu salonda geçirildiğinden oturma odası mobilyaları da rahat ve salona uygun olmalı. Fakat sadece rahatlık yeterli değil.

Aynı zamanda bu mobilyaların göze hitap etmesi de şart. Salonun en dikkat çekici parçası olan oturma odası mobilyaları dikkatle seçilmelidir. Salondaki diğer eşyalara uyum sağlamalısınız. Peki, koltuk takımınızı dikkat çekici hâle nasıl getirebilirsiniz?

Koltuk Takımlarınızın Boyutları Çok Önemli!

 

Koltuk takımınızın geniş ve rahat olması gerekiyor. Ancak salonun oturma odası mobilyaları ile dolup taşmadığına da emin olunması gerekli. Salonunuz küçükse, alanı kısıtlayacak çok parçalı ve büyük mobilyalardan kaçınmalısınız. Bu tip mobilyalar yerine L koltukla tekli berjer seçmelisiniz. Böylece hem daha hoş hem de daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Birbirine Uyumlu Renklerle Salonunuza Ruh Katın

 

Her şeyden önce, salonunuzdaki renklerin birbirleriyle uyumu büyük önem taşıyor. Renkler kontrast bile olsa muhakkak bir bütünlük sağlamaları gerekiyor. Yeşil ve sarı iki farklı koltuk takımı parçalarını da tercih edebilirsiniz. Fakat bu renklerin bir bütünlük oluşturmasına dikkat etmekte fayda var.

Koltuk takımınızın duvar rengine uyum sağlamalıdır. Bu konudaki önemli bir kural, koyu renk duvarlarınız varsa beyaz, krem gibi açık oturma odası grupları tercih etmek!

 

Duvarlarınız açık bir renkte ise seçme özgürlüğünüz çok daha fazla! Ancak öyle bir durumda da koyu renk oturma odası mobilyaları doğru bir tercih olacaktır.

Duvar renginden sıkılıyorsanız en risksiz koltuk renginin gri olduğunu söyleyebiliriz. Yastık ya da battaniye gibi çeşitli aksesuarlarla da ortamı renklendirebilirsiniz. Gri, salonunuza sürekli olarak uyum sağlayabilecek koltuk takımı renklerinden.

Kombinlerinizdeki Uyumu Nasıl Yakalarsınız?

 

Oturma grubunuzu evinizle nasıl kombinleyeceğinizi belirlerken evdeki diğer mobilyaları da dikkate almalısınız. Topluca bir mobilya değişimi yapamıyor musunuz? O zaman koltuk takımınızın boyut, renk, şekil ve tarz yönünden diğer mobilyalara uydurmanız gerekiyor.

 

Oturma odası mobilyaları, tezatlıklarla zaman zaman hoş bir ambiyans oluşturabilir. Fakat dikkatli yapılmadığı durumda faciaya sebep olabilir.

Örneğin, modern bir L koltuk almak istiyorsanız salonun ortasındaki desenli, geleneksel tarzdaki sehpayı kaldırmalısınız. Ya da L koltuk kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Antika modelli bir vitrin ile modern bir oturma odası mobilyaları kimi zaman uyumlu olabilir. Fakat bu uyumu yakalayabilmek için mobilyaları satın almadan önce emin olmalısınız. Bir araya getirmeden önce uyumlu olup olmadıklarını birkaç kez düşünmelisiniz.

Ruhunuzu Dekorasyonunuza Yansıtın

 

Satın aldığınız koltuk takımını herkes satın alıyor olabilir. Önemli olan ona dokunuşlarınızla ruh katmak. Renkli yastıklarla süsleyeceğiniz koltuklarınız şık bir görünüme kavuşacaktır. Hem de koltuk takımınızı daha dikkat çekici hale getirecektir.

Oturma odası mobilyaları yalnızca üzerindeki aksesuarlarla değil, çevresindeki aksesuarlarla da kombinlenmeli. Yine koltuk takımınızın desenlerine ve tarzına uygun objeler ya da biblolarla salonunuza renk katabilirsiniz. Canlı bitkilerin ve çiçeklerin her renge uyum sağladığını biliyoruz. Salonunuzda güzel bir seçim olacağını da belirtmek isteriz.

Oturma Odalarınızdaki Işıklar, Koltuklarınızı Yeterince Ön Plana Çıkarıyor Mu?

 

Özellikle koyu renkte koltuklar seviyorsanız, salonun ışıklandırması büyük önem taşıyor. Eğer eviniz güneş ışığını bolca alıyorsa ne mutlu size! Perdelerinizi açık renk alarak salonunuza bolca güneş ışığı girmesine izin verin. Fakat eviniz çok ışık almıyorsa mutlaka açık renk oturma odası mobilyaları tercih etmeniz gerekiyor.

Daha karanlık bir ortamda bulunmayı tercih ediyorsanız koyu renk bir koltuk takımı edinebilirsiniz. Ancak duvar rengini ve diğer mobilyaları da bu ortama uydurmanız gerekli. Karanlık bir oda oluşturmak için görünümlü mobilyalar ve koyu renk duvar rengi şart. Sakın unutmayın, asıl önemli olan salonunuzun dekorasyonunuzun içinize sinmesi.

Her şeyden önce tarzınıza uygun bir mobilya bulmanız gerekiyor. Salonunuza uygun renklerde, rahat ve konforlu bir koltuk takımı seçin. Çevresine alacağınız aksesuarlarla şık dekorasyonu meydana getirebilirsiniz.


Divona Home
WhatsApp Destek Hattı