Halı, Kilim Desenleri ve Anlamları

Bahçeniz İçin Kış Dekorasyonu Önerileri Rattan Mobilyanıza Nasıl Minder Seçmelisiniz? Küçük Balkonları Şık Dekore Etmenin İpuçları En Şık Kış Bahçeleri İçin Mobilya Önerileri Uzun Ömürlü Bahçe Mobilyaları İçin Koruyucu Kılıf Kullanımının Önemi Evinize Şıklık Katacak Bar Sandalyesi Seçme Klavuzu Kaliteli Yatak Setleri Eşittir Kaliteli Uyku Kışa Zeminlerinizi Dekore Etmekle Başlayın; El Dokuma Halılar Konsoldan TV Ünitesine Yemek Odası Tamamlayıcıları Salon Halı Dekorasyonu Yaparken Bilmeniz Gereken 5 İnce Detay Rattan Bahçe Mobilyaları Kullanım Alanları Bahçe Mobilyası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? İyi Bir Baza Nasıl Olmalıdır? En Güzel Bahçe Mobilyası Modelleri 2022 2022 Modası Berjer Modelleri Yatak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? En Güzel Mutfak Masası Modelleri 2022 En İyi TV Koltuğu Modelleri 2022 En Trend Koltuk Takımı Modelleri 2022 Alüminyum Bahçe Salıncaklarında Dayanıklılık ve Konfor Bir Arada Yağmura ve Güneşe Dayanıklı En Rahat Alüminyum Bahçe Şezlongları Bahçe Dekorasyonunun Olmazsa Olmaz Parçası Alüminyum Bahçe Takımları En Dayanıklı ve Ekonomik Rattan Bahçe Mobilyaları Her Mevsim Güzel Balkon Takımları En Güzel Balkon Masa Takımı Modelleri En Kaliteli İroko Şezlonglar Bursa Bahçe Mobilyasının En Güvenilir Adresi Divona Home Rattan Bahçe Mobilyası Seçerken Bunlara Dikkat Etmelisiniz! Bu Yaza Damgasını Vuracak Şezlong Modelleri Nasıl Seçilir? Her Mekana Tarz Katan Rattan Bahçe Sandalyeleri Eskişehir Halı Fiyatları Neden Her Bütçeye Uygundur? Her Eve Uygun Alüminyum Köşe Balkon Takımları Nasıl Seçilir? Bahçenizin Olmazsa Olmazı Bahçe Koltukları Modern Bahçe Dekorasyonu Yaratmak İçin 5 Adım Bahçe Mobilyaları Terasta Ya Da Balkonda Nasıl Dekore Edilmelidir? Doğru Seçtiğiniz Uyku Grubu Ürünleri Yaşam Kalitenizi Yükseltir Çay Seti Koltuk Takımı Nasıl Kullanılmalıdır? El Emeği Özel Tezgâh Halıları İle Evinizin Enerjisini Yükseltmenin Yolları Modern Salon Dekorasyonu İçin Mobilyalarınızı Nasıl Kullanmalısınız? Modern Tarzın Estetiğini Köşe Takımları Kullanarak Oluşturmanın 6 Yöntemi Zeminlerinizde Hareketli Bir Görünüm Sağlamak Dekoratif Kilimler İle Mümkün Vintage Halı Modelleri Salonlarda Nasıl Kullanılmalı? Salonu Gösteren Halıdır; Birbirinden Muhteşem 10 Halı Önerisi Divona Home Bahçe Mobilyası İle Bahçenize Baharı Taşıyın! Havuz Başı Keyif İçin Doğru Şezlong Nasıl Seçilmeli? Kaliteli Uykunun Anahtarı Kaliteli Uyku Grubu Ürünleri Ahşap Bahçe Mobilyaları ve Bahçe Mobilyası Bakımı Yaşam Alanınızı Kaliteli Hale Getiren Modern Koltuk Takımları

Halı, Kilim Desenleri ve Anlamları

El dokuması halı ve kilimler üzerinde yer alan motifler ve desenler içerisinde birçok anlam barındırmaktadır. El dokuması kilim ve halıların üzerinde bulunan desenlerde, o kilimi dokuyan kişi tarafından anlatılan hikayeler bulmak mümkündür.

Son yıllarda büyük bir ivme kazanan el dokuması halı ve kilimler, üzerinde taşıdıkları anlamlar ile de kendilerine hayran bırakmaktadır. Sizde Halı, kilim desenleri ve anlamları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

 

Desenli Halı ve Kilim Modelleri

Halı, kilim desenleri ve anlamları hakkında birçok motif farklı manaya gelmektedir.

Göz, Nazarlık ve Muska Halı Motifleri

Nazarlık ve muska motifleri, nazar ve kem gözleri temsil ederek sahibini kötü gözlerden korumayı ifade eder. Göz deseni de aynı şekilde kişiyi nazardan korumayı ifade etmektedir.

Kuş Motifleri

Halı, kilim desenleri ve anlamları arasında sıklıkla kullanılan motiflerden bir tanesi de kuş desenleridir. Halılarda kullanılan kartal, gücü temsil etmektedir. Kullanılan bir diğer kuş motifi ise karga ya da baykuştur. Bu iki kuş kötü bir anlam taşımaktadır. Diğer yandan güvecin ise iyi şansı temsil eder.

Küpe ve Saç Bağı Kilim Motifleri

Halı, kilim desenleri ve anlamlarında önemli bir yer tutan küpe ve saç bağı motifleri onları dokuyan kişinin isteklerini ifade etmekte kullandığı motiflerdendir. Küpe motifi kullanan genç kızlar evlilik isteklerini bu motif ile belirtirken, saç bağı da evlilik isteğini bildiren motiflerdendir.

Bereket ve Bukağı Motifleri

Bereket motifleri arasında genellikle üç motif birlikte kullanılmaktadır. Bu motifler anneliği ya da dişiliği ve erkeği temsil eder.Eli belinde koç boynuzu motifidir. Ortada ise göç motifi bulunur ve  nazardan korumayı temsil etmektedir. Bukağı motifi ise mutlu bir aile birliğini temsil eden motiflerdendir. Bu motif aile bağlarını kurar, korur, kötülüklerden tüm aile fertlerini korur. İnanışa göre bereket de getirir.

Parmak, El ve Tarak Halı Kilim Motifleri

Halı ve kilimlerde kullanılan el motifi üretkenlik motifi olarak bilinir. Parmaklar ise nazar ya da kem gözlerden korumayı ifade etmektedir. Son olarak tarak motifi ise doğuma işaret etmektedir.


Divona Home
WhatsApp Destek Hattı