Bahçe Mobilyası Alırken Ahşap Bahçe Mobilyası Modellerimize Bakmadan Geçmeyin!

Ahşap Bahçe Mobilyası Modellerinin Belirgin Özellikleri Nelerdir? 

Bahçe mobilyası olarak tanımlanan ürünlerin özelliği rahatlıktan yana olmalarıdır. Hiç kimse, bahçesinde otururken ağır davetlerin yapıldığı bir yemek odasında gibi hissetmek istemez. Bu nedenle bahçe sandalyeleri, koltuklar veya diğer ürünlerin tasarımlarında bu durum hissedilmektedir. Baktığımızda bu ürün grubunda yer alan kanepe veya sandalye ürünlerinin çoğunda kullanılan kırlentler gibi konfor artıran malzemeleri rahatlıkla görebiliyoruz. Ahşap bahçe mobilyası kırılmaz yapısı konforu yaşayabilirsiniz.

 

Bahçe Mobilyasında Sağlamlığı

Bahçe mobilyası, rahatlığı kadar sağlam yapısı da öne çıkıyor. Bu ürün grubunda yer alan modellerin sağlamlığı iki farklı şekilde büyük önem taşımaktadır. Bunlardan ilki uzun bir yaşamla ilişkilidir. İç kısım, genel işlev açısından ağırlık taşır. Zamanla bu ürünlere ciddi bir ağırlık verilir. Bu ürünler, aşınma, deformasyon ve dolayısıyla deformasyon veya kullanılmama gibi olumsuz etkilerinden kaçınmak için çok sağlam bir şekilde üretilmiştir. Kullanılan malzemelerin kalitesinden, üretim aşamasında gerçekleştirilen montaj işlemlerine kadar her unsur bahçe mobilyalarının dayanıklılığını sağlamaya yöneliktir.

 

Bahçe Mobilyasında Dayanıklılık Neden Önemlidir?

Bahsedilen ürünlerin dayanıklılığı kullanılan yüzeye de bağlıdır. Bu tip bahçe mobilyaları dış mekân kullanımı için tasarlanmıştır. Böylece her türlü hava olayına maruz kalabilirler. Bu nedenle ani yağmur veya direkt güneş ışığının oluşturabileceği olumsuz etkilere karşı dayanıklı olmaları önemlidir. Bu durum evde kullanılan sıradan mobilyalar için tamamen farklıdır. Çünkü bu ürünler her zaman kapalı alandadır. Şartlar kullanıcının kontrolündedir. Fakat bahçelerde kullanılan mobilyalar, beklenmedik durumlarla karşılaşabilir. Böyle zamanlarda zarar görmemeleri gerekir. Bu gereksinim, tasarım ve üretim aşamasın da da göz önünde bulundurulmaktadır. Plastik gibi dayanıklı malzeme bahçe mobilyası üretimin de kullanılmasındaki en temel gereklilik altında bu yatar. Bu noktadan hareketle evde kullanılan mobilyalarda plastik gibi malzemelerin tercih edilmemesi bahsedilen sürdürülebilirlik detayı ile açıklanmaktadır.

 

Ahşap Mobilya Modelleri

Bahçe mobilyaları birçok farklı tasarımın bulunduğu geniş  bir kategoridir. Bu kategorideki ürünler farklı başlıklara göre gruplandırılabilir. Mobilya tasarımı bu anlamda ilk akla  gelen unsurlardan biridir. Bahçe mobilyaları da tıpkı ev mobilyaları gibi modern veya klasik çizgilerle farklı tasarımlarda karşımıza çıkıyor. Örneğin, ferforje veranda mobilya seçenekleri, kullanılan metal malzemelerin farklı şekillendirilmesi ve detaylandırılması ile daha klasik bir genel görünüm yaratır. Ayrıca modern bahçe mobilyaları her alanda çağımızın esintisini hayatının bir parçası yapmak isteyenler için idealdir. Kendi tarzını yansıtmak isteyenlerin ilk tercihi tasarımcı bahçe mobilyalarıdır.

Tasarımdan bahsederken elbette renkler için ayrı parantezler konulmalı. Bahçe, tasvir ettiği şeyle daha yumuşak renkler ve ferah bir atmosfer çağrıştırıyor. Bu nedenle beyaz bahçe mobilyaları sıklıkla tercih edilmektedir. Yaşam alanınızda yaratmak istediğiniz ruh haline göre seçebileceğiniz tüm renkler ile bahçe mobilyası alternatiflerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Ahşap Bahçe Mobilya Kullanılan Malzemeye Göre Özellikleri

Bahçeler, teraslar iç mekânın yorucu etkilerinden kaçmak, doğanın, yeşilin ve güzel havanın tadını çıkarmak için harika bir fırsat sunuyor. Bunu rahat bir şekilde yapabilmek için bahçe mobilyaları kataloğundan ürünler gereklidir. Dış mekân koşullarına dayanacak şekilde yapılan bahçe mobilyaları, sağladığı konforun yanı sıra bu mekânları çok daha dekoratif hale getirmek için de kullanışlıdır. Bu özgürleştirici ve dinlendirici mekânları farklı renk ve tasarımlardaki masa, sandalye, kanepe veya bahçe takımları ile çok daha kullanışlı bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz. Kullanılan malzeme çeşitleri ve sağlamlığı ile dış ortamlarda hava koşullarına karşı dayanıklılık göstermesi de önemlidir.

 

Hasır Ahşap Bahçe Mobilya Özelliği

Hasır bahçe mobilyası çeşitleri için de rahatlıkla söylenebilir. Hasır ipliğin göze hoş gelecek bir şekilde örgü şeklinde üretilmesi bu mobilya da açık alanlar da daha sıcak bir ortam olmasını sağlamaktadır. Bu materyal; Metal, ahşap ve bambu çerçeveli mobilya sandalyelerinde yaygın olarak kullanılır. Örneğin ahşap ayaklı bir balkon sandalyesi hasır malzeme kullanılarak daha zengin bir görünüm kazandıracaktır. Çift malzeme kullanımıyla oluşturulan bu zenginlik hasır mobilyaların önemli avantajlarından biri olarak değerlendirilebilir.  

 

Bambu Ahşap Mobilya Özelliği

Ağırlıklı olarak Asya, Afrika ve Amerika'da bulunan bambu, çok yönlü bir malzemedir. Bahçe mobilyaları da elbette bunun bir parçası. Doğal görünüm ile öne çıkan bambu bahçe mobilyası modelleri içerisinde çok çeşitli ürünler yer almaktadır. Yani bahçenizi bu malzemeden yapılmış ürünlerle süslemek istiyorsanız farklı modellerde masa, sehpa, sandalye, koltuk veya kanepeyi bir arada kullanabileceksiniz. Bu şekilde, bambunun evi olan otantik simge yapınızın sıcak esintisini yaşam alanınıza dâhil edebileceksiniz.

Bambu gibi otantik tasarım ve sıcak bir atmosfer yaratmak için idealdir. Avustralya, Afrika ve Asya'nın tropikal bölgelerinde yetişen ağaçlardan elde edilen bu malzemeden üretilen bahçe mobilyaları, genel olarak örgülü yapısıyla dikkat çekiyor. Bu malzemenin doğal hali, yağmur veya doğrudan güneş ışığı gibi etkenlere karşı nispeten daha az dirençlidir.

 

Ahşap Bahçe Mobilyaları Suya Dayanıklımıdır?

Bahçe mobilyaları ve tüm dış mekân ürünlerinin iki farklı nedenden dolayı suya dayanıklı olması gerekir. Tabii ki ilk belirtilmesi gereken sebep, kullanım alanı nedeniyle mobilyaların yağmur ve rutubetten ıslanma ihtimalidir. Bahçe konsepti; esas olarak yağışların azaldığı ve hava sıcaklığının arttığı ilkbahar ve yaz aylarında aktiftir. Ancak, elbette, bu tür hava olayları bu zamanlarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle bahçe mobilyaları suya dayanıklı olmalıdır. Aksi takdirde mobilyalar yağıştan ciddi şekilde etkilenecek ve zamanla hantallaşabilecektir. Bu tip ürünler dış mekânlarda kullanıldığı için iç mekân mobilyalarına göre kirlenmesi çok daha kolaydır. Bu nedenle mobilyalar daha sık temizlenmelidir.

 

Ahşap Bahçe Mobilyalarının Korunma Yöntemleri

Hepimizin bildiği gibi su her türlü temizlik işleminde kullanılan bir maddedir. Fakat ahşap bahçe mobilyalarını sudan korumak gerekmektedir. Korumanın iki yolu vardır suya dayanıklı malzeme kullanımı ya da üzerini branda yardımı ile kapatmak gerekmektedir. Aynı zamanda bahçe mobilyaları grubunda yer alan ürünlerin suya dayanıklı olması temizliklerini de kolaylaştırmaktadır.

Bu iki nedenden dolayı, bahçe mobilyaları, malzemesi ne olursa olsun, genellikle değişen derecelerde de olsa suya dayanıklı olacak şekilde tasarlanır. Ürün üretim süreci de buna göre düzenlenir. Ancak alışveriş yaparken bu önemli özelliği gözden kaçırmamalısınız. Özellikle yağışın yoğun olduğu bölgelerde yaşıyorsanız suya dayanıklı bahçe mobilyalarını tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır. Ayrıca bahçe mobilyalarında örtü kullanımı bu tür ürünleri korumak için tercih edilebilecek bir yöntemdir.

 

Kullanım Alanlarına Göre Ahşap Bahçe Mobilyası Seçimi

Bahçe ahşap mobilya satın alırken birkaç şeye özellikle dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle masa ve sandalye çerçevesinin hangi malzemeden yapıldığına dikkat etmeniz gerekiyor. Mobilyayı kullanacağınız yerin büyüklüğü de seçme aşamasında dikkat etmemiz gereken faktörlerdir. Ürünü çok geniş olmayan bir balkona yerleştirmeyi düşünüyorsanız büyük dış mekân mobilyalarından kaçınmalısınız. Örneğin bahçe mobilyası kategorisindeki bir ürün balkon için fazla büyük olabilir. Bu alanlar için ideal büyüklükteki balkon bahçe takımları daha kesin bir alternatiftir. Genel olarak bahçe balkon mobilyaları bu mekânlar için idealdir. Dar alanlar için daha küçük bahçe bankları da tercih edilebilir. Balkon koltuk takımı bu alanlar için özel olarak tasarlanmıştır.

 

Kış Bahçesi İçin Ahşap Mobilya

Kış bahçesi olarak bilinen alanlar, ahşap mobilya soğuk havalarda kullanılmak üzere cam bezeri bir malzeme ile kaplanmıştır. Bu nedenle, bu alanlarda yağış olasılığı ihmal edilebilir. Bu alanlar için standart bahçe mobilyaları tercih edilmektedir. Dilerseniz kış bahçesi köşe takımları gibi spesifik ürünlere de yönelebilirsiniz. Örneğin şemsiyeli bahçe masası ürünleri bu mekânlar için pek kullanışlı değil. Bu konseptin yaygınlaşmasıyla birlikte kış bahçesi ahşap mobilyaları da her türlü beklentiyi karşılayacak şekilde çeşitleniyor. Bahçe ürünleri de UV ışınlarına dayanıklı olmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan bahçe mobilyası modelleri dış etkenlerden kolayca etkilenir. Bu, kısa sürede yeni satın alma talebine yol açabilir.

 

Ahşap Bahçe Mobilya Fiyatı Nedir?

Bahçe mobilyası fiyatları oldukça geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Yani farklı bütçelere sahip kişiler ihtiyaç duydukları ürünlere bu şekilde ulaşabilmektedir. Lüks ve ithal bahçe mobilyaları yerli ürünlere göre daha yüksek fiyata satılabilmektedir. Aynı şekilde daha az parçalı bahçe mobilyalarının fiyatı da daha düşük olabilir. Fiyat bilgisi toplamaya başlamadan önce hangi ürünlerin ihtiyaçlarınızı karşılayacağını belirlemelisiniz. Bu sayede tasarruflu alışveriş yapabilir ve beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bahçe koltuk takımlarının fiyatlarını ve benzer ürünlerin özelliklerini görmek veya bu alanlarda alışveriş yapmak için neye ihtiyaç duyduğunuzdan emin olmalısınız. Aldığınız ahşap bahçe mobilyalarını alanına uygun yerlerde kullanmanıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

 


Divona Home
WhatsApp Destek Hattı